Strach

Umieszczony przez: Mariusz Żuralski W: głowna Data: Komentarzy: 0 Odwiedzin: 605
Strach

Strach to reakcja ludzkiego organizmu na zagrożenie z zewnątrz. Skąd bierze się strach biologiczny, społeczny, moralny i dezintegracyjny. Jak sobie radzić ze stresem  i czym strach różni się od fobii?

Jest to cecha niezbędna  człowiekowi do przetrwania i bierze swój początek z instynktu przetrwania . Gdy znajdujemy się w sytuacji zagrożenia nasze ciało reaguje wraz z emocjami. Strach rodzi się w mózgu , który z kolei przekazuje impulsy na skutek czego organizm produkuje adrenalinę. Wytwarzamy więcej "hormonu strachu", napinamy mięśnie, a serce zaczyna szybciej bić. To naturalne przygotowanie organizmu do walki lub ucieczki przed zagrożeniem wykształciło się u człowieka na drodze ewolucji.

Wyróżnia się szczególnie cztery rodzaje strachu:

  • Strach biologiczny – powstaje, gdy człowiek znajduje się w sytuacji zagrożenia zdrowia i życia.
  • Strach społeczny – występuje, gdy dana osoba obawia się wchodzić w relacje z innymi ludźmi.
  • Strach moralny – powoduje obniżoną pewność siebie, wyrzuty sumienia i poczucie bycia niewystarczająco dobrym – zgodnie z przyjętymi przez siebie bardzo wysokimi wymogami moralnymi.
  • Strach dezintegracyjny – powstaje, gdy równowaga między człowiekiem a środowiskiem, w którym żyje, zostaje zaburzona.

Jak radzić sobie ze strachem wiele osób zadaje sobie takie pytanie oto kilka porad :

·  Oswojenie strachu – mówienie o tym, co wywołuje w nas strach i konfrontowanie się z sytuacjami go powodującymi, pomaga go oswoić i tym samym sprawić, że przestaną one być źródłem lęku.

·  Aktywność fizyczna – Wysiłek fizyczny i późniejsze zmęczenie powodują, że przestajemy skupiać się na tym, czego się boimy, podnosimy również poziom serotoniny, czyli hormonu szczęścia, w mózgu.

·  Odpoczynek – znalezienie w napiętym grafiku co najmniej pół godziny dziennie dla siebie, poświęcenie się temu, co przynosi ukojenie: kąpiel, lektura, hobby pozwala na poprawę jakości życia, zmienia sposób myślenia na bardziej pozytywny, motywuje do pracy.

·  Racjonalizacja strachu – umiejętność kontroli swoich nastrojów, praca nad koncentracją oraz kreatywnością pozwalają łatwiej poradzić sobie z biologicznym źródłem lęku.

·  Pomoc specjalisty – gdy czujemy, że nie możemy sobie poradzić ze strachem lub przybiera on formę fobii, warto skonsultować się z psychologiem lub psychiatrą, który doradzi właściwe postępowanie.

 

 

Kiedy zostaniemy zranieni, oszukani przez osoby którym ufamy odczuwamy strach. Takiego uczucia nie jest łatwo się pozbyć, będzie nam towarzyszyć praktycznie cały czas.

Lecz czy mamy ze wszystkiego zrezygnować, ponieważ się boimy? Czy to jest wyjście ? Moim zdaniem nie trzeba stanąć naprzeciw swoim lękom zadbać o nasz los na przyszłość nie zastawiać się swoim strachem.

Komentarze

Zapraszamy do komentowania naszych wpisów