Manipulacja społeczna

Umieszczony przez: Mariusz Żuralski W: głowna Data: Komentarzy: 0 Odwiedzin: 580
Manipulacja społeczna

Manipulacja jest to forma wywierania wpływu na osobę a także grupę w taki sposób, by nieświadomie i z własnej nieprzymuszonej woli realizowała cele osoby manipulacyjnej .

Inspirowana interakcja społeczna mająca na celu skłonienie osoby, grupy ludzi do działania sprzecznego z ich dobrze pojętym interesem. Zazwyczaj grupa poddana manipulacji nie jest świadoma środków, przez które wywierany jest na nią wpływ. Autor manipulacji dąży zwykle do osiągnięcia korzyści osobistych, ekonomicznych lub politycznych kosztem poddawanych niej osób.

Manipulować można treścią, sposobem przekazywania informacji. Manipulacja postrzegana jest jako zachowanie nieetyczne, często używana jest w kontaktach handlowych i różnych negocjacjach.

Metody manipulacji :

1. Reguła wzajemności

Reguła wzajemności mówi, że za otrzymane dobro od innej osoby, trzeba się odwdzięczyć. Wynika to z faktu, że ludzie mają bardzo silne poczucie zobowiązania i czasem są w stanie spełnić czyjąś prośbę tylko dlatego, że czują się do tego zobligowani .Wystarczy więc oddać komuś drobną przysługę, a już mamy pretekst, aby w przyszłości domagać się od niego spełnienia naszej prośby.

 

2. Reguła zaangażowania i konsekwencji

Dążenie do zgodności swoich działań z powziętą wcześniej decyzją. Względy społeczne i kulturowe nakazują nam konsekwentne trzymanie się swoich wyborów. W praktyce oznacza to, że gdy dana osoba zobowiąże się do wykonania czegoś, później z reguły nie wycofuje już swojej deklaracji.Żeby nie ulec manipulacji warto przed podjęciem jakichkolwiek działań rozważyć, czy trzymanie się zasad ma w danym przypadku sens. Z reguły intuicja podpowiada nam w takich sytuacjach, że ktoś nas  „podszedł”. Wówczas lepiej posłuchać się zdrowego rozsądku i odmówić.

 

3. Społeczny dowód słuszności

Jedna z najpopularniejszych technik manipulacji. Działa w przekonaniu, że dane zachowanie jest słuszne o tyle, o ile inni ludzie w taki sam sposób postępują. Takie myślenie jest na ogół korzystne, jednak pociąga za sobą ryzyko bycia zmanipulowanym.

Z tą formą manipulacji, można spotkać się niemal na każdym kroku –  od prostych, międzyludzkich interakcji po wyrafinowane chwyty marketingowe stosowane przez wielkie firmy.

Określenie „większość ludzi uważa, że” słysząc takie argumenty nie uznawajmy ich od razu za słuszne, lecz pytajmy o ich źródło. W dobie internetu sprawdzenie prawdziwości danej informacji jest proste i nie zajmuje dużo czasu zaledwie  kilka minut.

Komentarze

Zapraszamy do komentowania naszych wpisów