Wyobraźnia

Umieszczony przez: Mariusz Żuralski W: głowna Data: Komentarzy: 0 Odwiedzin: 638
Wyobraźnia

Wyobraźnia źródłem wyobrażeń są zmysły. Często odróżnienie tych wrażeń od wyobrażeń jest trudne, gdyż w ciągłym strumieniu świadomości  z jakim mamy do czynienia w praktyce, występują one jednocześnie obok siebie. Przykładem na to jest sen i marzenia senne, podczas których powstają wyobrażenia odizolowane od wrażeń zmysłowych

Wyobraźnia twórcza jest specjalnym rodzajem wyobraźni - w oparciu o wrażenia wyobrażeń pozwala ona tworzyć inne wyobrażenie, które nie mają odpowiedników w żadnym z wrażeń. Dzięki temu ten rodzaj wyobraźni stanowi podstawę twórczości i wszelkiej innej aktywności kulturalnej.

Rodzaje wyobraźni :

Celową wyobraźnię tylko przy udziale woli człowieka i obejmuje kilka podtypów: przywodzi na myśl, twórczy, marzenie. Działa na podstawie posiadanych wyobrażeń o danym przedmiocie. Tak, podczas czytania książek nieświadomie budujemy u siebie w głowie obrazy abstrakcyjne, uzupełniając własnymi koncepcjami i znaczeniami. Często jest tak, że jedno i to samo dzieło rodzi u ludzi są różne, a nawet przeciwstawne obrazy.

Twórczą wyobraźnię powstaje poprzez przekształcenie istniejących wyobrażeń o świecie w niepowtarzalne struktury. Wobec tego rodzi się nowy produkt, który z pewnością odzwierciedla indywidualną wizję świata, jego twórcy. Takim rodzajem wyobraźni jest marzenie. Ten typ wyobraźni różni się, że w nim zawsze tworzony jest obraz pożądanego, nie ma nacisku na wynik, aby uzyskać jego tu i teraz. Dążenie w przyszłość powoduje do odejścia od rzeczywistości, do przebywania w świecie marzeń i fantazji.

Z wyobraźnią moim zdaniem łączy się też wizualizacja.

W wizualizacji ważna jest intencja, w jakiej ją tworzymy. Zamysł musi nieść pozytywne treści, nie szkodzić nikomu. I jeszcze jedno, dla własnego dobra, od razu wyobraź sobie wszystkie konsekwencje swojej wizji.

Gdy wizualizacja w początkowej fazie sprawia ci trudności:

  • wyobrażaj sobie kolory - czyste, wyraźne, zacznij od czerwonego i przez pomarańczowy, żółty, zielony i niebieski przejdź do fioletowego;
  • próbuj wyobrazić sobie figury geometryczne - koło, kwadrat, trójkąt;
  • teraz czas na przywołanie w wyobraźni obrazów przedmiotów trójwymiarowych, np. znajdujących się w twoim pokoju. Obracaj je w myślach i oglądaj ze wszystkich stron;
  • kolejny etap to odtwarzanie rzeczy, których dawno nie widziałaś - stojącego na działce roweru, obrazu, który wisi u cioci na ścianie. Ważne, byś dokładnie zobaczyła ich kolor, kształt.

Komentarze

Zapraszamy do komentowania naszych wpisów