• Nowy

Wybrane parametry systemowej odpowiedzi immunologicznej u psów z atopowym zapaleniem skóry i ich przydatność w diagnostyce oraz

8,93 zł
Brutto

AutorzyIwona Taszkun

Rok wydania2012

Strony122

Fragment

Językipolski

Nr produktu704CD2BFEP

ZabezpieczenieDL-ebwm

Format

redeem

Kupując ten produkt możesz zebrać 8 punktów lojalnościowych . Twój koszyk będzie zawierał 8 punktów Punkty możesz wymienić na kod rabatowy 0,08 zł .


local_shippingOtrzymasz nawet w ciągu 15 sekund

Ilość

Atopowe zapalenie skóry (AZS, atopy dermatitis, AD) psów jest przewlekłą, nawrotową chorobą, wynikającą z genetycznej predyspozycji organizmu do rozwoju nadwrażliwości na alergeny środowiskowe. W przebiegu AZS występuje silny świąd oraz obserwuje się charakterystyczną lokalizację i obraz kliniczny zmian skórnych. Choroba jest nieuleczalna, dlatego wymaga regularnego leczenia pacjenta przez całe jego życie. W toku postępowania lekarskiego konieczne jest pewne rozpoznanie alergologiczne oraz wybranie najkorzystniejszego dla pacjenta leczenia objawowego. Postępowanie lecznicze powinno być dostosowane do każdego pacjenta i monitorowane zależnie od stopnia nasilenia choroby. W tym celu wykorzystuje się szereg metod umożliwiających obiektywną ocenę statusu układu immunologicznego oraz zmian układowych bądź narządowych u psa w przebiegu AZS. Celem pracy była ocena wybranych wskaźników odpowiedzi immunologicznej u psów z AZS oraz zdrowych w aspekcie ich przydatności do diagnozowania oraz monitorowania zarówno przebiegu choroby, jak i skuteczności terapii objawowej z zastosowaniem antybiotyku, glikokortykosteroidu, cyklosporyny oraz pentoksyfiliny. Porównawcza analiza wskaźników immunologicznych umożliwiła także określenie wpływu wymienionych leków na zmianę profilu odpowiedzi immunologicznej. Profil odpowiedzi immunologicznej u psów z AZS jest zależny od stopnia nasilenia choroby. Psy z AZS powikłanym ropnym zapaleniem skóry miały istotnie wyższy odsetek cząsteczek MHC II, limfocytów T CD8, CD11b, CD11/18 i B CD21 oraz większe stężenie IL-10 w surowicy w porównaniu z osobnikami zdrowymi, co wskazuje na istotną rolę w patogenezie tej choroby humoralnych mechanizmów fazy efektorowej odpowiedzi immunologicznej. Natomiast u psów z niepowikłanym AZS profil odpowiedzi immunologicznej zmieniał się w zależności od zastosowanego leczenia przeciwświądowego i przeciwzapalnego.

TematykaBiologia Przyroda

AutorzyIwona Taszkun

WydawnictwoUniwersytet Przyrodniczy w Lublinie

Rok wydania2012

704CD2BFEP