• Nowy

Występowanie Acrobasis advenella (Zinck.) (Lepidoptera, Pyralidae, Phycitinae) na aronii czarnoowocowej w Polsce i jego biochemi

8,10 zł
Brutto

AutorzyEdyta Górska-Drabik

Rok wydania2013

Strony121

Fragment

Językipolski

Nr produktu51B2B6D3EP

ZabezpieczenieDL-ebwm

Format

redeem

Kupując ten produkt możesz zebrać 8 punktów lojalnościowych . Twój koszyk będzie zawierał 8 punktów Punkty możesz wymienić na kod rabatowy 0,08 zł .


local_shippingOtrzymasz nawet w ciągu 15 sekund

Ilość

Celem pracy było określenie zasiedlenia Aronia melanocarpa przez gąsienice Acrobasis advenella na plantacjach w Polsce oraz porównanie zasiedlenia przez tego fitofaga kwiatostanów trzech gatunków roślin żywicielskich. Podjęto także próbę określenia wpływu żywicieli na wybrane parametry populacyjne A. advenella na tle składu chemicznego roślin żywicielskich. Ponadto celem było wyodrębnienie metabolitów biorących udział w interakcjach roślina – owad, a także określenie wpływu żerowania gąsienic A. advenella w kwiatostanach aronii czarnoowocowej na skład chemiczny owoców. W badaniach uwzględniono trzy gatunki roślin: A. melanocarpa, Crataegus monogyna i Sorbus aucuparia. Analizom chemicznym poddano niedojrzałe owoce będące miejscem składania jaj przez samice oraz kwiatostany, w których żerują gąsienice. Kwiatostany analizowano w dwóch terminach uwzględniających początkowy i końcowy okres występowania fitofaga. Zbadano także skład chemiczny owoców aronii w fazie dojrzałości zbiorczej. Wyniki badań wykazały, że A. advenella zasiedla krzewy aronii na wybranych plantacjach na terenie całej Polski i występuje w niewielkim nasileniu. Uzyskane wyniki stanowią źródło informacji o biochemicznych reakcjach A. melanocarpa, C. monogyna i S. aucuparaia na żerowanie gąsienic A. advenella i mogą być podstawą do praktycznego wykorzystania występujących w badanych gatunkach roślin allelozwiązków w celu ograniczania liczebności populacji A. advenella.

TematykaBiologia Przyroda

AutorzyEdyta Górska-Drabik

WydawnictwoUniwersytet Przyrodniczy w Lublinie

Rok wydania2013

51B2B6D3EP